Кооперативна Академія

ПЕРША ФІНАНСОВА АГРАРНА РОЗПИСКА В «МОЛОЧНОМУ» КООПЕРАТИВІ

18.10.2019

18 жовтня 2019 року в Україні вперше оформлено фінансову аграрну розписку, за якою кредитором є сільськогосподарський обслуговуючий кооператив молочного напрямку, а позичальником – член цього кооперативу. Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Жовтневий» (Запорізька область) є учасником проекту «Розвиток молочного бізнесу в Україні», що впроваджується за фінансової підтримки Global Affairs Canada (GAC) та виконується канадською неурядовою організацією СОКОДЕВІ (SOCODEVI) у партнерстві з Дніпропетровською обласною громадською організацією  «Сільськогосподарською консультаційною службою» (ДОГО СКС).

Цього року кооперативи-учасники Проекту прийняли рішення автономізації діяльності, зокрема через формування фондів для підтримки розвитку членів кооперативу. Адже саме стабільна членська база є запорукою успішної діяльності кооперативів. Як показують реалії, саме ті кооперативи, котрі надають своїм  членам різноманітний спектр послуг є успішними. Так формується взаємна довіра, а члени кооперативу реально переймаються результатами діяльності та його розвитком.

Аграрна розписка вкотре продемонструвала свою універсальність та гнучкість. Інструмент виступає гарантією виконання членом кооперативу своїх зобов’язань перед кооперативом. Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив є самодостатньою юридичною особою і повинен чітко документувати взаємовідносини між членами кооперативу, що забезпечить прозорість та рівні умови для усіх членів.

Перспектива використання аграрних розписок у сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах є очевидною. Раніше вони були випробувані у ягідних кооперативах, там кредитним ресурсом були саджанці. Кооператив надавав саджанці своїм членам в обмін на зобов’язання повернути їхню вартість за рахунок коштів від реалізації готової продукції або за рахунок поставки самої товарної продукції. Суттєвим нововведенням у прикладі СОК «Жовтневий» є те, що вперше кооператив надав грошові кошти своєму члену для утримання корів. Заставою за розпискою є майбутній урожай озимої пшениці, яка буде використана для виготовлення кормів для молочного стада.

 

«Дорадча діяльність – це компетенція, що потребує як фаховості, так і творчого підходу. Серед вже наявних підходів та інструментів можна створювати цікаві та ефективні комбінації. Саме цим займається підрозділ Сільськогосподарської консультаційної служби – Кооперативна Академія. Ми працюємо над створенням кооперативних організацій, визначаємо потреби з техніко-економічним обґрунтуванням. Водночас, супроводжуємо розвиток цих підприємств через інструменти фінансового аналізу (система збалансованих показників, бюджет, бізнес-план та ін.) та асоціативні заходи керівних органів (засідання правління, збори членів, виборчі процедури, секретаріат). Одним із елементів успіху кооперативу – є успішні члени! І ми зрозуміли, що освіченість щодо фінансів посилюється, якщо це починати від найнеобхіднішого – обліку власної ферми. І вдалося!  Невеликі господарства почали вести облік у розробленій формі, а коли їх стало більше, ми змогли втілити бенчмарк. На сьогодні ми супроводжуємо 5 Груп із ведення обліку і бачимо, скільки гарних та ефективних практик можна почерпнути один від одного.

Цікавою для членів виявилася практика фінансування своїх членів, тому ми запропонували створити Спеціальні фонди, що призначені для розвитку підприємництва членів у молочних кооперативах. Відповідно, ми допомагаємо розробити критерії оцінки для Правління та бізнес плани для членів кооперативів. Для фінансування членів нам дуже стала в нагоді фінансова аграрна розписка, через гнучкість та відносну простоту процедури»  – Софія Буртак, к.політ.н. менеджерка Кооперативної академії.

 

«Кооперативна Академія, як навчальний підрозділ ДОГО СКС займається не лише навчанням членів кооперативу, а і супроводом діяльності та розробкою/імплементацією нових інструментів управління, програм та ініціатив. Цього року кооперативи, що працюють в Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській областях створили фонди підтримки членів кооперативу. Ресурси цих фондів мають забезпечити купівлю обладнання, що збільшує ефективність господарювання або полегшує умови праці. Українське законодавство має багато перепон, щодо надання позик організаціями, які не мають ліцензії на фінансову діяльність, саме тому нами було реалізовано підхід використання фінансових аграрних розписок для підтримки розвитку членів кооперативу» – Роман Безус, д.е.н. тренер з фінансової грамотності  Кооперативної академії, професор Дніпровського державного аграрно-економічного університету.

«Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Жовтневий» і раніше підтримував своїх членів. В цьому році на Загальних зборах членами кооперативу була підтримана ініціатива правління, щодо створення фонду підтримки розвитку молочного бізнесу членами кооперативу. Разом з Кооперативною Академією нами було розроблено механізм використання фінансових аграрних розписок для фінансування придбання обладнання та матеріалів членами кооперативу. Перш за все, ця ініціатива була підтримана  членами кооперативу, які планують збільшувати поголів’я до 10 і більше голів. Ми сподіваємося, що це також дозволить збільшити об’єми збору молока і підвищити його якість» – Руслан Горенко, голова СОК «Жовтневий».

«Фінансову аграрну розписку, де сторонами виступають кооператив та член кооперативу я оформлюю вперше. Мій професійний виклик полягав в підготовці пакету документів до реєстрації. Йдеться про те, що далеко не всі організації, в тому числі аграрного напрямку, мають пакет документів для оформлення аграрної розписки, де всі документи відповідають чинному законодавству. Більше того, при перевірці виявляється ряд обмежень, що накладені за операціями попередніх періодів. Але тут є і переваги: процес оформлення фінансової агарної розписки дає можливість перевірити актуальну інформацію про організацію, а також додатково пересвідчитися в порядності позичальника» – Наталія Петрик, нотаріус.

«Ми давно планували покращити умови утримання тварин але в достатній кількості грошей не мали. Ми, як і більшість членів кооперативу підтримали ініціативу створення фонду, з якого можна було б отримати позику. Ми звернулися до правління кооперативу, підготували бізнес план, пройшли співбесіду і були затверджені правлінням на отримання фінансування. Ми підготували документи і протягом 2 годин оформили аграрну розписку. За рахунок отриманих коштів ми плануємо придбати дощувальну машину для забезпечення кормової бази, та зробити реконструкцію стайні, що дозволить збільшити поголів’я тварин та підвищити продуктивність» – Андрій Ігнатенко, член СОК «Жовтневє».

До нового року очікується підписання іще декількох фінансових агарних розписок членами/членкинями сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Дніпропетровської та Запорізької областей.

Метки: , , ,